WiKi

استاندارد PoE

WiKi


(Power over Ethernet) PoE تکنولوژی است که امکان انتقال برق را روی کابلهای شبکه امکان پذیر می سازد. به عنوان مثال دوربینهای تحت شبکه (IP Camera) در هنگام نصب به دو اتصال نیازمند هستند. اولا یک اتصال شبکه، برای انتقال داده تصاویر به منظور ضبط ویدئو و ابزارهای نمایش و دوما یک اتصال برق، برای تامین قدرت الکتریکی که دوربین نیاز دارد. حال اگر دوربین با استاندارهای PoE سازگار باشد، فقط نیازمند به اتصال شبکه می باشد، زیرا برق خود را از کابل شبکه دریافت می کند.

درباره ITIL

WiKi

ITIL: Information Technology Infrastructure Library

مجموعه‌ای از تفکرات و تکنیکها برای مدیریت زیرساختهای فنآوری اطلاعات، پیاده ‌سازی و استفاده از آنهاست. ITIL به عنوان مجموعه‌ای از کتاب انتشار یافته است که هر کتاب سرفصلی از مدیریت فنآوری اطلاعات را پوشش می‌دهد.

تاریخچه  ITIL

تفکر ITIL در دهه ۱۹۸۰ ، زمانی به وجود آمد که دولت انگلستان متوجه شد که سطح کیفی خدمات IT که در کشورش ارائه می‌شود کافی و قابل قبول نیست. در آن زمان موسسه CCTA (Central Computer & Telecommunication Agency)  که امروزه اتاق بازرگانی دولت انگلستان (OGC) نام دارد، ماموریت یافت تا بستر و چارچوبی ارائه کند، تا به کمک آن دولت انگلستان و بخش خصوصی از منابع IT به صورت بهینه و کارآمد و از نظر مالی معتبر استفاده کنند.

اولین نسخه ITIL ،GITIM (Government Information Technology Infrastructure Management) نام گرفت و بدیهی است که با نسخه‌های جدید ITIL بسیار متفاوت بود، اما از نقطه نظر فکری به نسخه‌های جدید بسیار نزدیک بود و بر روی پشتیبانی از خدمات و ارائه خدمات تمرکز داشت.

درباره پروتکل OSPF

WiKi

پروتکل مسیریابی (Open Shortest Path First) OSPF یک پروتکل مسیریابی Link State است که می تواند ترافیکهای مربوط به پروتکل IP را مدیریت نماید. OSPF نسخه های مختلفی دارد که در حال حاضر از نسخه ۲ آن بیشتر استفاده می شود. OSPF بر خلاف برخی پروتکلها که بصورت انحصاری توسط شرکتها ارائه می شوند یک پروتکل کاملا جامع و بدون وابستگی به هیچ برند خاصی است، تقریبا همه روترهایی که در دنیا وجود دارند از پروتکل OSPF پشتیبانی می کنند. پروتکل مسیریابی Open Shortest Path First یا OSPF از الگوریتم Shortest Path First یا SPF که توسط Dijkstra طراحی شده است برای جلوگیری از بوجود آمدن Routing Loop در توپولوژی شبکه ها استفاده می کند و به نوع یک شبکه Loop Free ایجاد می کند. OSPF فرآیند Convergence سریعی دارد و از طرفی قابلیت Incremental Update را نیز با استفاده از Link State Advertisement یا LSA فراهم می کند. OSPF یک پروتکل Classless است و به شما این اجازه را می دهد که برای طراحی یک ساختار سلسله مراتبی شبکه از VLSM و Route Summarization براحتی استفاده کنید.

درباره SNMP

WiKi

آیا تاکنون به این فکر کرده اید که نرم افزارهای مانیتورینگ، اطلاعات مربوط به کلاینتها را چگونه دریافت کرده و برای شما مانیتور می کنند؟ تمامی نرم افزارهایی (مانند نرم افزارهای مانیتورینگ و آنتی ویروسها) که قرار است اطلاعات را از یک کلاینت دریافت و پردازش کنند، نیاز دارند که از طریقی این اطلاعات را دریافت نمایند. Simple Network Management Protocol یا همان SNMP پروتکل مشهور و پرکاربرد برای این کار و مدیریت شبکه است. از SNMP برای جمع آوری اطلاعات مربوط به کانفیگها و تجهیزات شبکه مانند سرورها، پرینترها، سوئیچها و روترها، بر اساس یک IP، استفاده می شود. اگر بخاطر داشته باشید، شبکه به چندین لایه تقسیم می شود. SNMP در واقع یک پروتکل لایه Application است که برای تبادل اطلاعات مدیریتی بین تجهیزات شبکه استفاده می شود. این پروتکل بخشی از همان پروتکل TCP/IP می باشد. SNMP یکی از پروتکلهای بسیار ارزشمند و پرکاربرد برای مدیریت و مانیتور عناصر و تجهیزات شبکه های LAN به کار می رود. بطور کلی نحوه کار SNMP بدین شکل است که یک Agent (ویژگیست که روی کلاینتها نصب و فعال شده تا اطلاعات کلاینت را جمع آوری کرده و به سرور بفرستد) اطلاعات کلاینتها را به SNMP Manger (همان سروری که قرار است اطلاعات کلاینتها را از Agent دریافت کرده و به نرم افزار مانیتورینگ تحویل بدهد) ارسال کرده و مانیتور می کند.

درباره Biometric Security

WiKi

سرقت اثر انگشت، پایان امنیت بایومتریک (Biometric Security)

اخیراً تحقیقاتی انجام شده که در آن محققان توانسته اند به بیش از ۲۳ گیگابایت اطلاعات پایگاه داده هایی که رکوردهای اثر انگشت و تشخیص چهره کاربران را نگهداری می کردند دسترسی پیدا کنند که بزرگترین نفوذ به داده های بایومتریک تا به امروز می باشد. این محققان با همکاری شرکت امنیت سایبری VPN Mentor، توانستند به سیستم قفل بایومتریک Biostar 2 دسترسی پیدا کنند که دسترسی به سیستم انبارداری و ساختمانهای اداری را کنترل می کرد. این مکانیزم کنترلی که توسط شرکت Suprema طراحی شده است در ۵۷۰۰ سازمان در ۸۳ کشور مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان به سازمانهای دولتی، بانکها و پلیس کانادا اشاره نمود. این نفوذ، مشکل عمده سیستمهای امنیتی بایومتریک (Biometric Security) را نشان می دهد که به طور موثر از مشخصات بیولوژیکی افراد به عنوان رمز عبور استفاده می کنند. بر خلاف نام کاربری و رمز عبور، داده های بایومتریک در صورت سرقت امکان تغییر ندارند. با توجه به اینکه لو رفتن داده ها به بخشی اجتناب ناپذیر در دنیای رو به رشد دیجیتالی بدل شده است، این به این معناست که امنیت بایومتریک آینده طولانی نخواهد داشت، چون ممکن است روزی تقریبا داده های همه اشخاص در فضای مجازی منتشر شود؟ در قالب فعلی شاید، اما راهکارهایی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانیم، این مکانیزم را ایمن تر کرده و نجات دهیم.

1 2 3 4