فنآوری

طراحی عظیم ترین دیتاسنتر جهان در کشور نروژ

فنآوری

 

اگر بخواهید یک دیتاسنتر عظیم راه اندازی کنید مطمئنا اولین انتخاب شما ساختمانی در میان یک شهر کوچک نخواهد بود، اما شرکتی به نام Kolos برای ساخت یک مرکز داده ای عظیم از چنین مکانی استفاده کرده است. این شرکت که برای ساخت دیتاسنتر عظیم خود شهر بالانژن نروژ را انتخاب کرده اعلام کرده است که هدفش رسیدن به ظرفیت 1 گیگاوات است و این یعنی در صورت تحقق این هدف دیتاسنتر این شرکت به عظیم ترین دیتاسنتر سطح جهان تبدیل خواهد شد.

پاسخ مدیران شرکت کولوس در مورد طراحی پروژه و نحوه ایجاد این دیتاسنتر در مکانی غیر معمول:

درست است که استفاده از چنین مکان هایی برای ایجاد دیتاسنتر نامتعارف است اما بیشتر قابلیت های کلیدی برای ساخت دیتاسنتر را دربر می گیرد و ما در حال برنامه ریزی برای استفاده از طراحی های نوآورانه هستیم تا کاستی ها را به حداقل برسانیم.

مفهوم تکنولوژی فوق‌همگرا (Hyperconvergence) و کاربرد آن  

فنآوری

 

 

تکنولوژی فوق‌همگرا یا Hyperconvergence می‌تواند فرآیندهایی همچون Compute،Storage  و شبکه را در تجهیزات مبتنی بر نرم‌افزار ترکیب نماید.

زیرساخت فوق‌همگرا به عنوان یک چارچوب در ساختار IT می‌باشد که فرآیند Compute (رایانش)، Storage  (ذخیره سازی) و Network (شبکه) را در قالب یک سیستم واحد تجمیع نموده و به این ترتیب از پیچیدگی دیتاسنتر کاسته و مقیاس‌پذیری را افزایش می‌دهد. پلتفرم‌های فوق‌همگرا مواردی مانند Hypervisor  فرآیندهای Computing  به صورت مجازی، ذخیره‌ساز مبتنی بر نرم‌افزار و مجازی‌سازی شبکه را دربرگرفته و معمولا برروی سرورهای استاندارد و Off-the-Shelf  اجراء می‌شوند. در این پلتفرم می‌توان با کلاستربندی چند Node‌ اقدام به ایجاد Pool‌هایی از منابع  اشتراکیِ Compute و Storage نمود که سهولت استفاده را به همراه می‌آورد. کاربرد سخت‌افزارهایی که از سوی یک شرکت تولید‌کننده پشتیبانی می‌شود، زیرساختی را ارائه می‌کند که در مقایسه با زیرساخت قدیمی Storage مورد استفاده در سازمان‌ها، انعطاف‌پذیری و سهولت مدیریتی بیشتری را فراهم می‌آورد. علاوه بر این، آن دسته از مدیران IT که تصمیم به ارتقاء دیتاسنترهای سازمان خود و مدرن نمودن آن دارند، می‌توانند با بهره‌گیری از تکنولوژی فوق‌همگرا، بدون حذف کنترل سخت‌افزاری برروی محیط‌های  On-Premise، چابکی در زیرساخت  Public Cloud را کسب نمایند.