Virtualization

تعریف درست از پیاده سازی پروژه VDI

 

VDI می‌تواند همه‌چیز را برای مدیران IT آسان‌تر کند اما آنها باید برنامه ریزی دقیق برای مراحل آزمایشی تا مراحل نهایی انجام دهند. به خاطر داشتن هزینه‌ها و پیچیدگیهای غیر منتظره، حیاتی است. برنامه‌ریزی برای موفقیت یک تیم فوتبال همیشه ضروری بوده و خواهد بود. بازیکنان و مربی باید فیلم را تماشا کنند، تمرین کنند و بهترین راه رسیدن به هدف را ایجاد کنند. برنامه‌ریزی یک پروژه Desktop مجازی نیز به همین شکل است. مدیران IT باید براساس احتیاجات سازمان خود برنامه‌ریزی کرده و انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشند و بدانند که درصورت عدم کارکرد درست، چه کاری باید انجام دهند.

مجازی سازی Desktop

 

VMware Horizon بهترین راهکار مجازی‌سازی Desktop

Horizon 7 با استفاده از بهترین‌ امکانات Mobile و Cloud توانسته است تحول بزرگی را در VDI یا مجازی‌سازی Desktop ایجاد نموده و مزایایی همچون سادگی، امنیت، سرعت و مقیاس‌پذیری را با حداقل هزینه برای کاربران به ارمغان آورد. علاوه بر آن سرعت عملکرد را تا 30 برابر افزایش و در عین حال هزینه‌ها را نسبت به راهکارهای سنتی تا 50% کاهش داده است. این تکنولوژی به عنوان یک راهکار Hybrid Cloud واقعی با یک کنسول واحد مدیریتی (Single Pane of Glass)، تمام برنامه‌های کاربردی و Desktop‌های مجازی را به سرعت و سادگی یا از سرویس Cloud یا به صورت On-Premise ارائه و مدیریت می‌نماید.

شرکت مهندسی "بهامد سازان شبکه آریا" با مطالعه و بررسی نیاز سازمانها این تکنولوژی را راهکاری بسیار مناسب برای کاهش هزینه های خرید سخت افزار PC برای کاربران و همچنین مدیریت هر چه ساده تر سیستم عاملهای آنها معرفی نموده و این تکنولوژی با کاهش بارکاری مدیران شبکه برای نصب برنامه های کاربردی و همچنین وصله های امنیتی و … راهکاری بسیار موثر برای مدیریت یکپارچه کاربران از سوی این شرکت مهندسی به سازمانها پیشنهاد می گردد. شرکت مهندسی "بهامد سازان شبکه آریا" با تجربیات متعدد در پیاده سازی این تکنولوژی، در ادامه به تشریح بخشی از قابلیتهای منحصر به فرد این تکنولوژی می پردازد.

مجازی سازی Desktop با Horizon View

مزایای Horizon View در هنگام مدیریت دسکتاپ‌های سازمانی شامل قابلیت اطمینان، امنیت، استقلال سخت‌افزاری و راحتی استفاده است که در ادامه به توضیح هر یک پرداخته خواهد شد.

قابلیت اطمینان و امنیت

دسکتاپ‌ها و برنامه‌های کاربردی را می‌توان با یکپارچه‌سازی با VMware vSphere در قالب ماشین مجازی به صورت متمرکز پیاده‌‌سازی نمود. قرار دادن سیستم عاملهای Desktop و برنامه‌های کاربردی بروی یک Server در Datacenter مجازی مزایای زیر را دربر دارد:

  • می‌توان به سادگی دسترسی به داده را محدود نمود. همچنین می‌توان از دسترسی به داده‌های حساس توسط افراد سازمان که بصورت Remote اقدام به کپی اطلاعات بر روی رایانه شخصی خود می‌کنند، جلوگیری نمود.
  • پشتیبانی از RADIUS این انعطاف‌پذیری را ایجاد می‌کند که بتوان احراز هویت دو مرحله‌ای، Vendor از بین Vendorهای مختلف را انتخاب کرد. Vendorهای تحت پشتیبانی شامل RSA Secure ID و VASCO DIGIPASS و SMS Passcode و SafeNet می‌باشند.
  • یکپارچه‌سازی با VMware Identity Manager به این معنا است که کاربران نهایی از طریق همان وب که برای دسترسی به SaaS و Web و ویندوز مورد استفاده قرار می‌گیرد به دسکتاپ‌های Remote نیز دسترسی دارند. کاربران در داخل یک دسکتاپ Remote نیز می‌توانند برای دسترسی به برنامه‌های کاربردی از یک App Store سفارشی استفاده کنند.

طرح توجیهی استفاده از ZeroClient به جای PC در سازمان

 

مجازی سازی دسکتاپ یا میزکار (VDI) چیست؟

مجازی سازی دسکتاپ (VDI) روشی جدید برای مدیریت محیط کاربران ارائه می ‏دهد. VDI این امکان را برای مدیران شبکه فراهم می‏ آورد تا کامپیوتر کاربران را در زیرساختی مجازی واقع در مرکز داده میزبانی و مدیریت کنند. این روش، سیستم عامل کامپیوترهای شخصی را از ماشین فیزیکی جدا می‏ کند و ماشین مجازی حاصل را، به جای اینکه روی هارد دیسک کامپیوتر کاربرد ذخیره کند روی یک سرور مرکزی ذخیره می ‏کند. بنابراین وقتی کاربران در حال کار با ماشین خودشان هستند، همه برنامه‏ ها و عملیات پردازشی و داده‏ های استفاده شده توسط آنان روی سرور مرکزی اجراء و نگهداری می ‏شود. کاربران با استفاده از پروتکلهای PCoverIP به کامپیوتر خود دسترسی خواهند داشت. VDI با ارائه تمام قابلیتهای موجود در یک کامپیوتر، مزایای جدید و قابل قبولی ارائه می‏ دهد که با آن می‏ توان قابلیت مدیریت کردن، کارایی و امنیت کامپیوترهای شخصی کاربران را افزایش داد. VDI بیش از اینکه یک محصول باشد، یک فنآوری است.

مجازی سازی شبکه ها و بررسی عملکرد آنها

 

مجازی سازی یک نمونه عالی از تکنولوژیهای متعددی است که برای بهبود بهره وری در دیتاسنترها مورد استفاده قرار می گیرند. پس از آغاز موج مجازی سازی در ذخیره سازی و محاسبات، اکنون توجه ها به سمت مجازی سازی شبکه جلب شده اند. مجازی سازی عملکرد شبکه (NFV) سرویسهای شبکه ای مرسوم را در نرم افزارهایی که بر روی دستگاه های سخت افزاری قابل اجراء هستند قرار می دهد. مجازی سازی شبکه به شدت این پتانسیل را دارد تا هزینه ها را بصورت رادیکالی کاهش دهد و زیر ساخت های فنآوری اطلاعات را انعطاف پذیرتر، مقیاس پذیرتر و مقرون به صرفه تر کند.

1 2