درباره پروتکل OSPF

WiKi

پروتکل مسیریابی (Open Shortest Path First) OSPF یک پروتکل مسیریابی Link State است که می تواند ترافیکهای مربوط به پروتکل IP را مدیریت نماید. OSPF نسخه های مختلفی دارد که در حال حاضر از نسخه ۲ آن بیشتر استفاده می شود. OSPF بر خلاف برخی پروتکلها که بصورت انحصاری توسط شرکتها ارائه می شوند یک پروتکل کاملا جامع و بدون وابستگی به هیچ برند خاصی است، تقریبا همه روترهایی که در دنیا وجود دارند از پروتکل OSPF پشتیبانی می کنند. پروتکل مسیریابی Open Shortest Path First یا OSPF از الگوریتم Shortest Path First یا SPF که توسط Dijkstra طراحی شده است برای جلوگیری از بوجود آمدن Routing Loop در توپولوژی شبکه ها استفاده می کند و به نوع یک شبکه Loop Free ایجاد می کند. OSPF فرآیند Convergence سریعی دارد و از طرفی قابلیت Incremental Update را نیز با استفاده از Link State Advertisement یا LSA فراهم می کند. OSPF یک پروتکل Classless است و به شما این اجازه را می دهد که برای طراحی یک ساختار سلسله مراتبی شبکه از VLSM و Route Summarization براحتی استفاده کنید.

مهمترین معایبی که در OSPF وجود دارد این است که OSPF برای نگهداری لیست OSPF Neighborها، توپوپولوژی شبکه که شامل یک دیتابیس از تمامی روترها و Routeهای موجود در آنهاست و همچنین Routing Table خود روتر به حافظه RAM نسبتا بیشتری در مقایسه با پروتکلهای Distance Vector نیاز دارد، همچنین OSPF به قدرت پردازشی یا CPU بیشتری برای اجراء کردن الگوریتم SPF نیاز دارد و همین موارد باعث می شود که OSPF در رده بندی پروتکلهای مسیریابی پیچیده یا Complex Protocol قرار بگیرد. دو مفهوم بسیار مهم در مواردی که می خواهید از OSPF استفاده کنید وجود دارند که اولین مفهوم Autonomous System و دومین مفهوم Area می باشد.

Area در OSPF برای ایجاد کردن ساختار مسیریابی سلسله مراتبی یا مورثی (Hierarchical Routing) در یک Autonomous System استفاده می شود. Areaها تعیین کننده این هستند که چگونه و به چه اندازه اطلاعات مربوط به Routing بایستی در شبکه به اشتراک گذاشته شود. OSPF دو لایه وراثت یا Hierarchy دارد، لایه Backbone یا Area 0  و لایه های خارج از Backbone یاArea های بین عدد ۱ تا ۶۵۵۳۵ ، این دو Areaای متفاوت هستند که می توان در بین آنها اطلاعات مسیریابی را Summarize کرد. Route Summarization به ما کمک می کند که بتوانیم Routing Tableهای خود را فشرده سازی و کوچکتر کنیم. تمامی Areaها بایستی به Area 0 متصل شوند و تمامی روترها در این Area از یک توپولوژی یکسان استفاده می کنند.

برچسب ها: OSPF, Link State, Dijkstra, Routing Loop, Convergence, Loop Free, Incremental Update, LSA, Link State Advertisement, Classless, VLSM, Route Summarization, OSPF Neighbor, Routing Table, Distance Vector, Autonomous System, Area