A/V

تکنولوژی IMAX

A/V

 

IMAX سرواژهٔ Image Maximum فرمت ۷۰ میلیمتر فیلمهای سینمایی است که در کانادا در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ توسط گریم فرگوسن، رومن کرویتر، رابرت کر و ویلیام سی شاو ساخته شده‌ است. IMAX دارای ظرفیت ضبط و نمایش تصاویر با اندازه و وضوح بسیار بیشتری نسبت به سیستمهای سنتی و قدیمی فیلم است. از سال ۲۰۰۲ بعضی فیلمها برای پخش به فرمت IMAX تبدیل شده‌اند و بعضی فیلمها نیز به صورت IMAX تولید شده‌اند.

تاریخچه

در تاریخ ۲۸ آوریل تا ۲۹ اکتبر سال ۱۹۶۷ نمایشگاهی با عنوان Expo 67 در شهر مونترال کانادا برپاگشت. به دنبال این نمایشگاه پربیننده، شرکت IMAX با گشودن دو دفتر مرکزی مشترک در شهرهای نیویورک و تورنتو آغاز به کار کرد. فعالیتهای شرکت IMAX با طراحی سالنهای سینمایی IMAX آغاز شد ولی این فعالیتها بزودی وسعت چشمگیری پیدا کرد. تا پایان ماه ژوئن سال جاری تعدادی در حدود ۳۹۴ سالن نمایش IMAX در ۴۴ کشور جهان ثبت شده ‌است که تقریباً ۷۰ درصد آنها در آمریکای شمالی و ۳۰ درصد در کشورهایی چون انگلستان، استرالیا، هند، فیلیپین، بلغارستان، فرانسه و اسپانیا قرار دارند. اهمیت فعالیتهای IMAX تا حدی چشمگیر بود که این شرکت در سال ۱۹۹۷ موفق به دریافت جایزه اسکار موفقیت علمی و تکنیکی شد.

درباره Encoderهای Video

A/V

اولین نسخه از هر فیلمBluRay Disk  که هیچ تغییری در آن انجام نشده و کاملترین نسخه می باشد و حجمی بین 30GB تا 60GB را شامل می شود که تقریبا تنها راه پیدا کردن چنین نسخه ای از طریق شبکه تورنت می باشد. (مختص علاقمندان به آرشیو)

بعد از این نوبت به گروههایی مانند SPARKS, Blow, GECKOS, CHD, RARBG می رسد که نسخه های BluRay Disc  رو گرفته و تبدیل به نسخه های کم حجم تری می کنند بطوری که نسخه های 1080P به حجم تقریبی 10GB و نسخه های 720P حدود 6GB بایت می رسند و کیفیتهای بسیار خوبی دارند. معقولترین نسخه ها را گروه SPARKS می زنند اما بهترین کیفیت مختص CHD هست.

بعد از این گروهها، Encoderهای ShAaNiG وGanool  وYIFY  و… وارد عمل می شوند و از نسخه های گروههای بالا بعنوان سورس استفاده می کنند و باز هم نسخه های کم حجمتری Encode می کنند. بطوریکه حجم نسخه های 1080P به حدود 1GB تا 2GB و نسخه های720P  بین 700MB تا 1GB می رسد.

نسخه های x265 نسخه هایی هستند که از روش جدیدی برای فشرده سازی یا به به اصطلاح Encode کردن استفاده می کنند به گونه ای که حجم را حداقل به نصف کاهش پیدا می کند و برای همین نیاز به Codecهای جدیدتری برای پخش این نسخه ها هست مانند VLC و KM Player.